Friday, January 27, 2012

Hello World

Hello,
I'm IHime and I live in Poland. Among many, many things that I do, I collect dolls. Actually, it's been 15 years since I officially skipped from "having dolls" to "collecting them". ;) These are mainly fashion dolls in many shapes and forms, since the only criterium is what I like. I enjoy restyling them, making clothes and I'm working on my photographing skills.
Until recently I've had a never-updated homesite about my dolls and been quite active on The Polish Doll Collector Forum DollPlaza. I've decided to come out with my doll collecting on this blog to meet new people, open up to other points of view and simply share the beauty and joy of collecting.

Now I know how to add a photo :)

6 comments:

 1. Zapowiada się ciekawie.
  Czekam(y) na ciąg dalszy :D
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. O, fajnie, że założyłaś bloga :) Czekam na wpisy tonerkowe. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Witaj Maveriko! Tonnerki na pewno będą, tym bardziej, że mnie zainspirowałaś i szperam w zdjęciach w poszukiwaniu czegoś sensownego. :)

   Delete
 3. Gdyby nie "dolls forum", to pewnie nigdy bym tu nie trafiła, ale dzięki niemu miałam okazję zajrzeć i uradować się widokiem tak wielu różnych, ciekawych lalek. Bardzo podobają mi się unowocześnione laleczki z fantastycznych serii "wróżki". To piękne dziewczęta o nietypowych buziakach, które wiele zyskują po zmianie fryzur i usunięciu nadmiernego brokatu. Zauważyłam też jedną Tonnerkę, którą bardzo chciałabym zobaczyć "na żywo".
  W przyszłości będę tutaj zaglądać i komentować ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Miło mi powitać w moich skromnych progach. :) A która to tonnerka, jeśli mogę spytać?

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...